Pola NadzieiI dla Was  zakwitną żonkile
Jasno żółte pola nadziei
I będziecie piękni jak motyle
Miłością ludzi do nieba niesieni
HISTORIA PÓL NADZIEI W POLSCE
Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei, przypominają nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszego towarzyszenia w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Wiosną, kiedy kwitną – zbieramy fundusze dla Hospicjum, w zamian za datek wręczając ofiarodawcom żonkilową broszkę.

Pola Nadziei są programem, który został stworzony przez Organizację Charytatywną Marie Curie Cancer Care w Wielkiej Brytanii. Ideą programu jest pozyskiwanie funduszy na utrzymanie hospicjów w Wielkiej Brytanii, a także edukacja i uwrażliwienie społeczeństwa na los terminalnie chorego człowieka. W 1998 roku Organizacja MCCC w Edynburgu obchodziła swoje 50-lecie. Przygotowując się do obchodów tej uroczystości mając za patronkę Marię Skłodowską Curie postanowiła zapoznać ze swoją pracą jedno z polskich hospicjów. Kraków jest miastem bliźniaczym z Edynburgiem, zatem został wybrany, jako miejsce polskiej edycji “Pól Nadziei”. Beneficjentem programu zostało Towarzystwo Przyjaciół Chorych “Hospicjum”.

Wiosną 1998 roku w parkach krakowskich zakwitły pierwsze polskie “pola nadziei”. 350 tys. żonkilowych cebulek oraz niezbędną do przeprowadzenia akcji pomoc i wiedzę przekazała Organizacja MCCC.

Żonkil jest również symbolem pamięci Powstania w Gettcie warszawskim. 19 kwietnia tysiące wolontariuszy z Muzeum Żydów Polskich POLIN pojawi się jak co roku na ulicach stolicy przypominając Warszawiakom o rocznicy powstańczego zrywu.

Pola Nadziei w Warszawie

Archidiecezjalny Zespół Domowej Opieki Paliatywnej pragnie w tym roku rozpocząć żonkilową kampanie na Bielanach w Warszawie. Kampanii patronuje Burmistrz Bielan, do akcji zaprosiliśmy śpiewających i lubianych artystów, Zarząd Transportu Miejskiego oraz planujemy ze specjalnym zaproszeniem dotrzeć do dzieci i młodzieży. Celem akcji jest finansowanie naszego Hospicjum, edukacja społeczeństwa polegająca na uwrażliwianiu i przybliżaniu problemów ludzi dotkniętych bólem choroby nowotworowej, zainteresowanie akcją samorządów, szkół, mediów i wszystkich ludzi dobrej woli.

 Naszą kampanie rozpocznie koncert Edyty Gepert 25 września, a zakończy spektakl Twoja Twarz Brzmi Znajomo w kwietniu w Teatrze Komedia następnego roku. 

Do kampanii włączają się także inne stołeczne Hospicja.
Poza kampanią społeczno-informacyjną głównym akcentem programu jest sadzenie
jesienią cebulek żonkili. Nasze zakwitną przy Ratuszu Bielańskim i przy kościele Św. Zygmunta. Wiosną, gdy zażółcą i zazielenią się nasze Pola Nadziei, na ulicach pojawiają się wolontariusze kwestujący na rzecz Hospicjum,
wpinający przechodniom żółte kotyliony, rozdając kwiaty wykonane przez dzieci z krepiny będące symbolem kwitnących żonkili.
Chcemy by kampanii towarzyszyły różnego rodzaju ciekawe imprezy plenerowe.

Prowadzimy w tej kwestii rozmowy ze różnymi instytucjami oraz wszystkimi ludźmi dobrej woli. Jeśli mają Państwo mają ciekawy pomysł czy inspiracje zapraszam do współpracy.

Naszą akcję można również wesprzeć poprze wpłatę na konto kampanii:80102010260000120202474930 z dopiskiem Pola Nadziei


Wojtek Perkowski 
Rzecznik Prasowy 
Archidiecezjalny Zespół Domowej Opieki Paliatywnej 

www.hospicjumdomowe.com

azdop.wawa@wp.pl
tel. 602 635 820